Parafia Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach

 

MSZE ŚWIĘTE W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ Z LOURDES

od poniedziałku do piątku o godz. 12.00 (recytowana)

w sobotę o godz. 16.00 i w niedzielę o godz. 10.00

 

ZAPRASZAMY NA ADORACJĘ NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU DO SANKTUARIUM:
CODZIENNIE OD GODZ. 8.00 DO 17.30

PARAFIA TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ W RUDZIE ŚLĄSKIEJ-KOCHŁOWICACH

Grupy parafialne

Dołącz do nas

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Najnowsze intencje

Porządek nabożeństw

Zapoznaj się z porządkiem nabożeństw

Aktualności

Wydarzenia

Mecz ojców na synów...

Spotkanie ministrantów „po latach” – relacja z meczu.

Rozgrywki ministranckich Ojców na Synów za nami! Po długim czasie, a może po raz pierwszy w historii Kochłowic udało nam się zorganizować „mecz pokoleń”.  Jedni mówili, że wygrają ministranci - bo młodsi, sprawniejsi, inni że ojcowie - bo doświadczeni i zaprawieni w życiowych bojach, a nie przed komputerami… ?

W ogólnej klasyfikacji można stwierdzić, że ostatecznie ojcowie mieli przewagę. Sukcesem ich może było to, że mieli mocne składy, a może w swoich latach ministranckich najszybciej uganiali się za dziewczynami i to zaowocowało sportowymi sukcesami??? Tego nie wiemy. Natomiast wiemy jedno, że warto organizować podobne rozgrywki w przyszłości. Pogoda wymarzona, atmosfera na trybunach wspaniała, wiele okazji do rozmów i spotkań, a także zabawy dla dzieci poza boiskiem jak m.in. strzelanie z łuku czy granie w badmintona. Aż szkoda, że nie było czasu na robienie porządnych zdjęć, bo było to wyjątkowe spotkanie ?

Dlatego szczególne podziękowania dla Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 im. Ks. Konstantego Damrota p. Grażyny Miliczek za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia, oraz panom: Łukaszowi Jaroszowi, Pawłowi Pieczce oraz Bartoszowi Dębskiemu. Wielkie podziękowania dla Animatorów i ministrantów młodszych za organizację i udział w zabawie…

Kolejne spotkanie odbyło się w sobotę 3 czerwca o godz. 15.00 na Mszy oraz  na wspólnym grillu. Ale o tym już następnym razem…

Podziękowania za udział w uroczystości Bożego Ciała

W uroczystość Bożego Ciała po Mszy świętej o godz. 7.30 wyruszyliśmy do czterech ołtarzy usytuowanych na terenie naszej parafii.

I ołtarz znajdował się przy Barbórce,

II przy krzyżu na ulicy Oświęcimskiej

III przy domu państwa Wyciślik na ul. Oświęcimskiej

i IV przy Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes.

Wszystkie były przepiękne, tak jak piękna była nasza modlitwa. Dlatego dziękujemy Parafianom i Gościom za udział w procesji. Tak wiele osób w niej uczestniczyło i pomagało.

 

Serdecznie dziękujemy rodzinom i grupom wykonującym ołtarze: Oazie Rodzin, Odnowie w Duchu Świętym, p. Danucie Kołodziej, Ewelinie Pietrowskiej, Piotrowi Wyciślikowi, sąsiadom i wszystkim osobom pomagającym przy budowie ołtarzy. Dziękujemy kapłanom, organistom, służbie liturgicznej, kościelnym, Panom niosącym baldachim.

Nade wszystko Dzieciom Wczesno i Pierwszokomunijnym. Dziewczynkom za sypanie kwiatów, a chłopcom za dzwonienie dzwoneczkami. Serdeczne podziękowania kierujemy również pod adresem Policji i Straży Miejskiej czuwającym nad bezpiecznym przejściem procesji.

 

Od piątku serdecznie zapraszamy o godz. 17.30 na nabożeństwa eucharystyczne z procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Z tyłu kościoła ustawiliśmy kosz na kwiaty dla dzieci, które będą je sypały podczas procesji. Zachęcamy parafian do przynoszenia kwiatów także przez całą oktawę.

 

Podziękowania z okazji Jubileuszu ks. Wojciecha Grzywocza

Ksiądz Wojciech Grzywocz serdecznie dziękuje za okazaną mu życzliwość z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa.
Jako podziękowanie pragnie odprawić Mszę świętą za wszystkich ofiarodawców w niedzielę 7 maja o godz. 10.30.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do przygotowania świętowania Złotego Jubileuszu kapłaństwa ks. Wojciecha Grzywocza

 

Podczas Mszy świętej – Liturgia słowa: Karol Baron, Aleksandra Morawiec, Maria Strokol

Procesja z darami Joanna Kurzyk, Iwona Krzemień                

Modlitwa wiernych Magda Paprotny

Związek Górnośląski, Dzieci Maryi: Kasia Korpula, Lena Karkoszka, Weronika Matysek, Lena Weiss

Ministranci i animatorzy.

 

Przygotowanie wystawy Bogdan i Bernadeta Fusiek, Maria Strokol, Michał Szebeszczyk

 

Pomoc w ochronce:

Małgorzata i Paweł Matyskowie, Beata Trocha, Bernadeta Wydra, Asia Kołodziej, Magdalena Paprotny, Grażyna Wilk.

 

Przygotowanie ciast, kaw, herbat i napojów:

Małgorzata Matysek, Krzysztof Kaput, Zuzanna Wyciślik, Maria Baron, Kasia Kołodziej, Ania i Jacek Nikodem, Joanna i Jarosław Kurzykowie, Hania Danch, Dagmara Karkoszka, Izabela Ogryzek, Ania Pryszcz, Krystyna i Piotr Nowokowie, Beata Trocha, Magdalena Paprotny, Małgorzata Mendecka, Cukiernia Vanilia, Teresa Festyn, Agnieszka Labus, Katarzyna Pacek – Jeziołkowska, Krystyna Nowok, Małgorzata Mendecka, Bogdan Fusiek, Bernadeta Fusiek

Fotokrówki Małgorzata Matysek.

 

 

 

 

Spotkanie ministrantów 'po latach'

 

Spotkanie ministrantów po latach….

 

W naszej parafii mieszka wielu dorosłych, którzy przed laty byli ministrantami. Może było to 5, 10, a może 50 czy więcej lat temu… Chcemy zorganizować ministranckie spotkanie „po latach”. Posłuchać historii z przeszłości, ucieszyć się dawnymi przyjaźniami, odświeżyć zapomniane znajomości...

 

W sobotę 3 czerwca o godz. 15.00 planujemy Mszę świętą, w której służyć będą dawni ministranci. Po niej wysłuchamy kilku historii z dawnych czasów. Usłyszymy o tym: jak się kiedyś służyło, jakie były „przygody” czy wpadki ministranckie przy ołtarzu czy na kolędach. Ministranckie świętowanie przeniesiemy na zewnątrz na wspólne biesiadowanie przy grillu. Szykujemy ciekawe spotkanie dla młodszych i starszych.  

 

Dwa dni wcześniej, w czwartek 1 czerwca br. po południu, zapraszamy na boisko przy szkole podstawowej nr 18 im. Ks. Konstantego Damrota, na zajęcia sportowe. Wśród nich będzie m.in. „mecz pokoleń”, czyli ministranci młodsi na byli ministranci - ojcowie. Przedział wieku od 3 do 103 lata ?

 

Chętne osoby dorosłe, które chcą wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu prosimy o zgłaszanie się do kancelarii parafialnej i zapisanie się na listę uczestników. Ważne jest, abyśmy wiedzieli, na ile osób się przygotować. Przekażmy również tą wiadomość innym zainteresowanym osobom. Chętni ministranci mogą wpisywać się na listę w zakrystii ?

Złoty Jubileusz Kapłaństwa ks. Wojciecha Grzywocza

 

50 lat Kapłaństwa ks. Wojciecha Grzywocza

 

Ks. Kanonik Wojciech Grzywocz ur. się w dniu 25 marca 1948 r. w Rudzie Śl.- Kochłowicach. Ojciec Alojzy był malarzem pokojowym zatrudnionym w Hucie „Pokój”, matka Eleonora była gospodynią domową. Po ukończeniu SP 21 w Kochłowicach podjął naukę w LO również w Kochłowicach, przy ul. Łukasiewicza. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1966 r. rozpoczął studia w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1973 r. ukończył studia i został wyświęcony. Marzeniem Ks. Wojciecha była praca na misjach w Afryce. W 1976 r. wyjechał do Kamerunu, gdzie objął zaniedbaną placówkę misyjną w miasteczku DJOUN. Tam dał się poznać jako człowiek o niezwykłej pracowitości, uczciwości i zdolności do niebywałych poświęceń w pracy na rzecz ubogiej miejscowej ludności, jak i na rzecz Kościoła. W ciągu kilkunastu lat swej działalności wyremontował stary pofrancuski kościół, wybudował szkołę, przychodnię lekarską oraz unowocześnił budynek samej misji. Placówka kościelna ks. Wojciecha promieniowała na całą okolicę miłością, opieką, troską o zdrowie, szerzyła oświatę, a również zapewniała często jedyny w ciągu dnia posiłek licznym dzieciom uczącym się w szkole misyjnej.

 

W wielkim trudzie i z niebywałym hartem ducha ks. Wojciech, po śmierci swego przyjaciela Ks. Alojzego podjął się spełnienia niezrealizowanego marzenia zmarłego – budowy od podstaw kościoła w odległości o kilkaset kilometrów, położonej w buszu wiosce MELONDO.

 

W warunkach największej na świecie wilgotności powietrza, w wysokich temperaturach, w środowisku gdzie biały człowiek jest narażony na wiele chorób, ks. Wojciech ze śląską pracowitością podjął postanowione przez samego siebie wezwanie.

 

Ksiądz Wojciech był w Afryce osobą bardzo lubianą i  szanowaną. Dla swoich Parafian mimo chorób, niewygód, biedy, a często i niebezpieczeństw postanowił poświęcić swe życie. Ciężko przeżył zamordowanie dwóch francuskich zakonnic, z którymi prowadził misje, lecz nie załamał się i pracował nadal.

 

Ks. Wojciech Grzywocz, chłopak z Kochłowic, głosząc słowa Ewangelii tam gdzie jest najtrudniej, poświęcając się dla bliźnich szerzył nie tylko wiarę Chrystusową, ale starał się szerzyć oświatę, wiedzę o higienie, walczyć o sprawiedliwe i ludzkie traktowanie wyzyskiwanych i źle traktowanych dzieci i kobiet.

 

Ten krótki szkic nie jest w stanie oddać trudu i zasług 27-letniej działalności naszego rudzianina z krwi i kości, lecz wystarczy aby stwierdzić, że był ambasadorem nie tylko naszego miasta w sercu Afryki, ale i całej Polski.

 

Jego postawa, którą cechuje: uczciwość, pracowitość, zaradność, zdolność do poświęceń i niezwykła skromność może być dla dorosłych i młodzieży - często poszukującej swej tożsamości i własnej drogi życiowej wzorem do naśladowania. Dlatego też po powrocie do Polski otrzymał tytuł: „Honorowego Obywatela Miasta Ruda Śląska”. Na dzień dzisiejszy nadal pełni posługę kapłańską w Kochłowicach dzieląc się wiarą i miłością do Chrystusa.

Liturgia

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej, siedziba: ul. Ks. Ludwika Tunkla 2, 41-707 Ruda Śląska - Kochłowice.