Parafialny wyjazd do Krakowa, by zobaczyć Kaplicę Sykstyńską!
Czwartek - 3 października 2024 r.
8.00 – Msza święta na rozpoczęcie wyjazdu w parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach
8.40 – wyjazd autobusem w kierunku Krakowa
10.30 – zwiedzanie wyjątkowej wystawy multimedialnej: „Kaplica Sykstyńska”
12.00 – przejście na krakowski rynek. Czas na modlitwę i prywatne zwiedzanie np. Kościoła Mariackiego, Sukiennic czy skorzystania z licznych kawiarni usytuowanych na krakowskim rynku.
15.00 – rejs statkiem do Tyńca. Będzie czas na zwiedzanie Krakowa od strony królowej polskich rzek – Wisły. Dla całkowitego relaksu będziemy płynąć z serwowanym winem na pokładzie.
16.45 – czas na prywatne zwiedzanie klasztoru benedyktynów w Tyńcu. Możliwość zrobienia zakupów z klasztornej piwniczki
Ok. 18.00 – wyjazd w kierunku Kochłowic na miejsce zbiórki.
Cena wyjazdu 230 zł.
Wystawa: KAPLICA SYKSTYŃSKA. DZIEDZICTWO.
3 października organizujemy wyjazd na niezwykłe widowisko, które stanie się symfonią dla wszystkich naszych zmysłów. To prawdziwa uczta dla oka i duszy. Odwiedzimy Wystawę Multimedialną, która jest miejscem, gdzie przeszłość spotyka przyszłość. Będziemy mieli okazję zobaczyć Kaplicę Sykstyńską!
Największy skarb Watykanu, miejsce papieskiego konklawe i drugi najczęściej odwiedzany obiekt muzealny na świecie. Kaplica Sykstyńska, to miejsce nie tylko sakralne, lecz prawdziwa świątynia niezwykłej sztuki, bo przekraczającej normy społeczne minionych epok.
Zobaczymy historię tego miejsca i jego skarby w takich zbliżeniach, jakie dotychczas nie były możliwe nawet w Rzymie. Zobaczymy zapierające dech w piersiach freski największych mistrzów włoskiego Renesansu z Michałem Aniołem na czele. Poznamy historię ich stworzenia i dowiemy się, jak odczytywać ich symbolikę.
Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym prezentowana jest ta wystawa. Jej premiera odbyła się 18 listopada 2023 r. w Warszawie.
Wystawa zajmuje powierzchnię prawie 2000 m², i jest podzielonych na trzy sale: Salę Kinową, Imersyjną i Edukacyjną. W PIERWSZEJ SALI wybierzemy się w podróż do Watykanu. Przeniesiemy się w świat renesansu. Usłyszymy o artystach, którzy wtedy tworzyli. To ich dzieła z Michałem Aniołem na czele zdobią wnętrze Kaplicy. Zobaczymy reprodukcje rzeźb Dawida i Piety, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć ich niezwykłe piękno z bliska.
W SALI DRUGIEJ – kinowej, zobaczymy Kaplicę Sykstyńską w zupełnie nowej perspektywie. Detale fresków w niespotykanych zbliżeniach. Zyskamy wiedzę o ciekawostkach, o których nie mieliśmy pojęcia. Zapoznamy się z mistrzami renesansu, którzy stworzyli niezwykłe dzieło sztuki. To wszystko wyświetlone zostanie w ogromnych rozdzielczościach na ekranie o szerokości aż 19 metrów.
TRZECIA SALA - KAPLICA IMMERSYJNA to miejsce wyjątkowe – dzięki najnowocześniejszym technologiom, znajdziemy się we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej. Zapoznamy się z historią wielu detali, które się w niej znajdują. Opisali je najlepsi historycy sztuki, pracujący dla Muzeum Watykańskiego. Dzięki niezwykłej sesji zdjęciowej wykonanej specjalnie dla Muzeum Watykańskiego, zobaczymy to miejsce w sposób, w jaki nikt wcześniej tego nie zrobił.
Po zobaczeniu wystawy można zabrać część Kaplicy ze sobą. W specjalnym sklepiku znalazły się niezwykłe projekty związane z tematyką wystawy: koszulki, artykuły papiernicze, notesy i plakaty. Znajdziemy tu produkty z Muzeów Watykańskich.
REJS WISŁĄ DO BENEDYKTYNÓW W TYŃCU
Ciesząc się wyjazdem do Krakowa przeżyjemy świetną przygodę niosącą sporo emocji, czyli – rejs statkiem po Wiśle spod Wawelu! Rejsy gondolą, swą architekturą nawiązującą do gondoli weneckich. Będziemy płynąć jednym z siedmiu statków, które nawiązują nazwami do historii Krakowa. Są to m.in.: Smok, Lajkonik, Królowa Jadwiga, Łokietek, Wilga oraz Bazyliszek. Pasażerowie z pokładu każdego statku mogą oglądać zabytki Krakowa zlokalizowane na wałach wiślanych oraz spotkać się z naturą dzikiej, nieuregulowanej miejscami Wisły.
Srebrzysta Wisełka powstała ze zlodowaciałego śniegu, który leżał przed wiekami w miejscu dzisiejszego Krakowa. W różnych okresach dziejów Krakowa woda odgrywała najważniejszą rolę. Płynęła różnie, płynąc po wiekowych kamieniach i po korytach. Dziś po starej Wiśle i dawnym jej biegu nie ma śladu. Ale wciąż była i pozostaje najpiękniejszą rzeką w Polsce. Pewnie niewielu ludzi wie, że w obrębie Krakowa występuje kilka zbiorników wód podziemnych, z których mamy wodę mineralną.
Żegluga w Krakowie to właściwie żegluga po Wiśle – czyli wycinku najdłuższej rzeki Polski. Ma około tysiąca kilometrów ze źródłami na stokach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim na wysokości 1107m nad poziomem morza. Uchodzi kilkoma odnogami do Morza Bałtyckiego. Na długości 940km jest żeglowna, w związku z tym daje możliwość podróżowania statkiem, kajakiem lub motorówką na różnych jej odcinkach.
Z biegiem lat wszystko się zmieniło, lecz najpopularniejsza pieśń krakowian wciąż brzmi tak samo: „Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie” Od zawsze nucili te słowa flisacy, a dziś turyści płynący statkiem po Wiśle do klasztoru w Tyńcu…