MSZE ŚWIĘTE W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ Z LOURDES
będą wznowione po wakacjach!
ZAPRASZAMY NA ADORACJĘ NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU DO SANKTUARIUM:
CODZIENNIE OD GODZ. 8.00 DO 17.45
MSZE ŚWIĘTE W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ Z LOURDES
będą wznowione po wakacjach!
ZAPRASZAMY NA ADORACJĘ NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU DO SANKTUARIUM:
CODZIENNIE OD GODZ. 8.00 DO 17.45
Grupy parafialne
Dołącz do nas
Ogłoszenia parafialne
Aktualne ogłoszenia
Intencje mszalne
Najnowsze intencje
Porządek nabożeństw
Zapoznaj się z porządkiem nabożeństw
Pielgrzymka do Ziemi Świętej
PIESZA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ 2022
podziękowania
Dziękuję serdecznie Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, by tegoroczna kochłowicka pielgrzymka mogła się odbyć. Bóg zapłać najpierw Wszystkim Pielgrzymom, którzy pieszo wędrowali do Czarnej Madonny. Dziękuję tym, którzy dołączali się chociaż na krótkie odcinki przez co tworzyli wspaniałą wspólnotę lub dotarli autobusem lub samochodami na Jasną Górę na tzw.: „dzień kochłowicki w Częstochowie”. Chociaż na pielgrzymce każdy był ważny i niepowtarzalny, warto wymienić niektórych z imienia i nazwiska. Szczególne podziękowania dla tych, którzy pełnili różna zadania, funkcje i posługi na pielgrzymce:
Kierujący ruchem: Marta Gebauer-Lewandowska, Sebastian, Stanisław, Jacek, Janusz Gebauer
Diakonia Muzyczna: Ewelina Pietrowska, Katarzyna Lewandowska, Adrian Kołodziej, Wojciech Leder, Mariola Zdziarska, Tomasz Materla, Aleksandra Materla, Magdalena Paprotny, Ewelina Synowiec, Izabela Lewandowska, Beata Ogryzek, Maria Ogryzek, Beata Kowaliczek, Joanna Skowrońska, Michał Skowroński, Ryszard Dmowski, Sandra Jarek, Anna Lamik.
Mała Diakonia Muzyczna: Aleksandra Ogryzek, Alicja Materla, Lena Karkoszka, Julia Skowrońska, Jan Skowroński, Antonina Synowiec, Lena Jarek, Hanna Kryś, Marta Paprotny. W niedzielę do wspólnego śpiewu dołączyli: Joanna Muszyńska, Wiktoria Muszyńska, Gabriela Pietrowska, Karolina Pietrowska, Jan Ogryzek
Organista - Rafał Kozubek Krzyż: Tadeusz Borzęcki Prowadzący – dk. Piotr Literski
Pielęgniarka – Ewa Kasperczyk – Kuchta
Odpowiedzialny za nagłośnienie – Paweł Matysek
Kierowcy, którzy służyli nam na trasie: Bogdan Fusiek, Bronisław Bartoszek, Izabela Ogryzek, Joanna Muszyńska, Sandra Jarek, Małgorzata Matysek, Edmund Lewandowski. Kierowca bagaży – Michał Diakonia gospodarcza – Bernadeta i Bogdan Fuśkowie
Przygotowanie posiłków – Leokadia Parzych, Eugenia Richter, Jadwiga Kocoń, Bernadeta Wydra, Małgorzata Mendecka Fundatorzy posiłków i poczęstunków - Restauracja „Omega”, Ewelina Pietrowska i cukiernia „Vanilia”, Zuzanna Wyciślik, Piekarnia Poloczek. Relacje na żywo i wstawianie zdjęć na fanpage: Bogdan Fusiek i Krzysztof Kaput, Przygotowanie koszulek i chust pielgrzymkowych - Magdalena Paprotny
Szczególne podziękowania dla:
Sióstr Elżbietanek i państwa Lubeckich w Miotku, Księdza proboszcza Antoniego Swadźby, Księdza proboszcza Sebastiana Ciastka – z Rększowic, OSP w Kamienicy oraz Wszystkich, którzy wspierali Fundusz Pielgrzymkowy.
Ks. proboszcz
Cezariusz Wala
Garść refleksji popielgrzymkowych...
Piesza pielgrzymka na Jasną Górę AD 2022 dobiegła końca. Można by zapytać, czym różniła się od tej sprzed roku czy pięciu? Ta sama droga do przejścia, te same miejsca postoju, ten sam czas pokonywania odcinków. A jednak... Każda pielgrzymka jest inna. Wyjątkowa przede wszystkim dlatego, ze tworzą ją ludzie. Wielu z nich spotykam co roku w piątkowy poranek na mszy św. inaugurującej pielgrzymowanie.
I to dodaje mi pewności, że wszystko będzie dobrze, że to, co zależy od ludzi, będzie wykonane jak trzeba. Zawsze też pojawiają się nowi pielgrzymi. Niektórzy idą tylko raz, inni powracają w kolejnych latach. I to daje nadzieję, że pielgrzymowanie na nas się nie skończy, bo przecież mam świadomość tego, że jesteśmy tylko malutką cząstką historii kochłowickiej pielgrzymki.
Tegoroczna pielgrzymka liczyła stu pięćdziesięciu jeden pielgrzymów. Każdy był ważny. Jedni animowali modlitwy, śpiew, inni dbali o nagłośnienie, niesienie krzyża, opatrywali bolące nogi, kierowali ruchem. Inni modlili się, śpiewali, słuchali konferencji, szli. Nie sposób zapomnieć o tych mobilnych MOP-ach (miejscach obsługi pielgrzymów), gdzie można było dostać wodę, oddać pustą butelkę, czy też poprosić o podwiezienie, gdy brakuje sił. To wszystko wydaje się takie naturalne, bo przecież zawsze tak jest. Jestem wdzięczna tym wszystkim, którzy włożyli wiele wysiłku, by „zawsze tak było”.
Zwykle cieszę się na Godzinki, które, tak się jakoś składa, mam okazję śpiewać tylko podczas pielgrzymki. To wychwalanie Niepokalanej jest cennym darem naszych przodków, który warto pielęgnować. Warto wspomnieć też o innych modlitwach, które są filarami naszego pielgrzymowania, a bez których droga byłaby tylko wędrówką do celu. To w różańcu i koronce do Miłosierdzia Bożego składamy nasze intencje i prośby, które niesiemy, by przez ręce Maryi oddać je Jezusowi.
Podczas tegorocznej pielgrzymki piątek i sobota, ze względu na pogodę, były trudnymi dniami. Niektórzy nie pamiętali takiej ulewy podczas drogi, jakiej doświadczyliśmy w sobotę. Ale zaznaliśmy również wielkoduszności gospodarzy kamienickiej straży pożarnej i rększowickiego proboszcza, którzy serdecznie nas ugościli. Przybycie na Jasną Górę wiąże się z wieloma emocjami. To cel naszego pielgrzymowania. To spojrzenie w oczy Matki, która wszystko rozumie. To złożenie intencji naszych i tych, które przekazali nam duchowi pielgrzymi.
Niedziela to czas dla Boga. Serce się raduje, gdy na każdym kroku widać znajome twarze, gdy nasza wspólnota pielgrzymkowa powiększa się o tych, którzy przyjechali autokarem i samochodami.
Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu sprawowana przez ks. proboszcza Cezariusza z homilią księdza diakona Piotra zainaugurowała naszą wspólną modlitwę kontynuowaną podczas drogi krzyżowej. Nieszpory w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze zakończyły nasz Dzień Kochłowicki.
W poniedziałek, w nieco już mniejszej liczbie, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Usłyszałam niedawno, że pieszy powrót do domu jest bez sensu, bo przecież celem jest Jasna Góra. Ja jednak myślę, że dobrze, iż wracamy pieszo. Możemy „iść i głosić”. Podczas mszy św. w Miotku ks. proboszcz Antoni dziękował nam za błogosławieństwo, które przynieśliśmy z Jasnej Góry. W tym jest właśnie sens. Wracamy tą samą drogą, spotykamy tych samych ludzi i możemy obdarzyć ich cząstką tego, co sami otrzymaliśmy. Spływa na nich Boże błogosławieństwo, o którym często przypominał dk. Piotr, błogosławiąc nas podczas drogi. I z tym błogosławieństwem wracamy do swoich domów, do bliskich. Nie gdzieś na początek szlaku jurajskiego, ale do swoich. Możemy ich zapewnić, że wszystkie modlitwy zostały wysłuchane.
Pielgrzymka to czas spotkania z Bogiem, Maryją i drugim człowiekiem. Często mam okazję zamienić słowo z kimś, kogo wcześniej nie znałam. Uśmiech, odrobina zainteresowania czy podany kubek pachnącej kawy sprawia, że dobrze czuję się w tej wspólnocie. Diakonia muzyczna często przypomina o tym, „jaka siła jest w splecionych mocno dłoniach, jaką moc ma spojrzenie w ludzkie oczy”.
Dziękuję Panu Bogu, że było mi dane po raz kolejny pielgrzymować na Jasną Górę. Każdego roku zadziwia mnie to, że daję radę. Dziękuję tym wszystkim, którzy już kilka miesięcy wcześniej przygotowywali to pielgrzymowanie. Zarezerwowali miejsca noclegowe, zadbali o koszulki, chusty oraz o mnóstwo drobnych spraw, które ułatwiły nam przeżycie tego czasu. Dziękuję za wspaniałą piosenkę pielgrzymkową. Dziękuję za posługę ks. diakona Piotra – za modlitwy, konferencje i błogosławieństwo. Dziękuję za troskę i wsparcie ks. proboszcza Cezariusza. Dziękuję tym, którzy życzliwie przyjęli nas w tych miejscowościach, w których się zatrzymywaliśmy, a także tym, którzy przygotowali dla nas posiłki. Dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy sprawili, że nie byliśmy spragnieni ani głodni. Wierzę, że nie zostanie im to zapomniane, bo przecież Jezus powiedział: Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego, że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. Mt 10,42
Grażyna Wilk
Mając świadomość, że pielgrzymowanie na Jasną Górę nie zaczęło się od nas, myślę, że warto spisać wspomnienia tych, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali
z Kochłowic do Częstochowy. Chętnie opublikujemy takie zapiski, które zapewne staną się ciekawą lekturą. Zachęcam pielgrzymów do spisania wspomnień
i zeskanowania zdjęć. Można je przesłać na adres mailowy: grazyna.wilk.pl@gmail.com lub przynieść/przesłać do kancelarii parafialnej do końca października. Niech to będzie nasz wkład w dziękczynienie za sto dwadzieścia lat naszego kościoła, które w tym roku będziemy obchodzić.
G.W.
Planowane pielgrzymki w najbliższym czasie
KAZIMIERZ I SANDOMIERZ
czyli śladami ojca Mateusza
1 dzień - 3 października 2022 r.
Wyjazd z parkingu przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach o godz. 7.30. Przejazd do Baranowa Sandomierskiego i zwiedzanie XVII zamku. Następnie przejazd do Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie: kościół św. Bartłomieja i Jana Chrzciciela, zabytkowe kamienice, Góra Trzech Krzyży ze wspaniałą panoramą, mały rynek. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg
2 dzień - 4 października 2022.
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Następnie przejazd do Sandomierza. Odkrywanie śladów kręconego w Sandomierzu serialu „Ojciec Mateusz”. Dla chętnych przejazd meleksami retro połączony ze zwiedzaniem. Po zwiedzaniu przejazd do winnicy (w miarę możliwości) na degustację połączoną z krótką prelekcją. Przyjazd na miejsce w godzinach wieczornych.
Świadczenia:
Przejazd autokarem, 1 nocleg w hotelu (pokoje 2 i 3 os.), 1 śniadanie i 1 obiadokolacja, Ubezpieczenie KL, NNW (Signal Iduna), przewodnik lokalny w Kazimierzu.
Świadczenia nie zawarte w cenie :
Dopłata do pokoju 1os., bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, przejazd meleksami retro (25 zł/os.).
Cena: 370 zł/ os. (przy 40 osobach).
PIELGRZYMKA DO ŚWIĘTEJ RITY
13 września 2022 r.
Wyjazd z parkingu przy parafii Trójcy Przenajświętszej o godz. 7.30. Przejazd do Głogówka. Zwiedzanie Sanktuarium Loretańskiego i kaplicy loretańskiej. Przejazd do Głębinowa. Wizyta w Sanktuarium Św. Rity. Odpoczynek nad jeziorem nyskim i rejs statkiem. Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.
Świadczenia:
Przejazd autokarem, ubezpieczenie KL, NNW (Signal Iduna), rejs statkiem, bilety wstępów, przewodnicy.
*Istnieje możliwość organizacji grupowego obiadu w cenie 22 zł / os.
Cena : 120 zł /os.
SAMOLOTOWA PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach.
TERMIN 22.01- 29/30.01.2023
RAMOWY PROGRAM:
1 dzień: GÓRA KARMEL - KANA GALILEJSKA - NAZARET
Zbiórka uczestników. Przejazd autokarem na lotnisko w Krakowie. Odprawa i przelot do Tel Awiwu. Naszą pielgrzymkę po Ziemi Świętej rozpoczniemy od wizyty na Górze Karmel, gdzie zobaczymy Grotę Eliasza oraz Kościół Najświętszej Pani Karmelu (Stella Maris). Następnie przejazd do Kany Galilejskiej - dla małżeństw odnowienie przyrzeczeń. Wieczorem przejazd do Nazaretu. Wizyta w Kościele Zwiastowania oraz w Domu św. Józefa. Zakwaterowanie w hotelu. Wyjście do Bazyliki Zwiastowania na procesję z różańcem. Kolacja, nocleg.
2 dzień: GÓRA TABOR - JEZIORO GALILEJSKIE - MAGDALA - KAFARNAUM - TABGA
Śniadanie. Msza Św. na Górze Tabor. Kolejnym punktem dnia będzie rejs łodzią po wodach Jeziora Galilejskiego. Wizyta w Magdali- mieście Marii Magdaleny. Następnie wizyta w Kafarnaum i przejazd na Górę Błogosławieństw. Wizyta w Tabga, w Kościele Rozmnożenia Chleba i Ryb oraz Kościele Prymatu Św. Piotra. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
3 dzień: NAZARET - SAMARIA - SEBASTIA
Śniadanie. Wykwaterowanie. Msza Św. w Kościele Zwiastowania. Przejazd przez Samarię - ruiny królewskiego miasta, które zostało wymienione ponad sto razy w Biblii. Kiedy wczesna wspólnota chrześcijańska rozproszyła się podczas prześladowań po męczeństwie św. Szczepana, diakon Filip głosił Ewangelię w Samarii i dołączyli do niego apostołowie Piotr i Jan. Następnie przejazd do Sebastii, gdzie według tradycji został pochowany Jan Chrzciciel. Postój przy Studni Jakubowej - miejscu spotkania Jezusa z Samarytanką. Przejazd do Betlejem. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg
4 dzień: BETANIA - JERYCHO - MARZE MARTWE
Po śniadaniu przejazd do Kasr-al-Jahud- miejsca, w którym Św. Jan ochrzcił Jezusa. Msza Św. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Przejazd wzdłuż Doliny Jordanu. Postój w Jerycho pod Górą Kuszenia i przy sykomorze Zacheusza. Postój nad Morzem Martwym- chwila czasu wolnego na kąpiel. Przejazd w kierunku Betlejem. W miarę możliwości czasowych postój w Al - Ajzarijja, przy grocie uznawanej za grób Łazarza. Kolacja i nocleg w Betlejem.
5 dzień: BETLEJEM
Po śniadaniu wizyta na Polu Pasterzy - Msza Św. w kaplicy Excelsis Deo. Następnie wizyta w Bazylice Narodzenia Pańskiego, Bazylice św. Katarzyny i Grocie Św. Hieronima oraz Grocie Mlecznej. Wieczorem powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.
6 dzień: JEROZOLIMA
Śniadanie. Zwiedzanie Starego Miasta - wizyta w Kościele Św. Anny, konwencie Ecce Homo, przejście Drogą Krzyżową (Via Dolorosa) Bazylika Grobu Bożego (Msza Św.), przejście na Górę Syjon do Opactwa Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny i Wieczernika oraz pod Ścianę Płaczu. Kolacja i nocleg w Betlejem.
7 dzień: JEROZOLIMA - AIN KAREM
Po śniadaniu wizyta w Muzeum Izraela - podziwianie tzw. „zwojów z Qumran” czyli najstarszych spisanych kopii Starego Testamentu (datowane na II w. p.n.e.- I w. n.e.). Następnie Góra Oliwna, Betfage - miejsce, w którym Jezus wjechał do Jerozolimy, a które wspominamy w Niedzielę Palmową, miejsce Wniebowstąpienia - Kościół Pater Noster, Dominus Flevit, Ogród Oliwny, Bazylika Agonii, symboliczny „grób” Maryi. Kościół św. Piotra In Galicantu. Przejazd do Ain Karem - rodzinnego miasta Zachariasza i Elżbiety - rodziców Jana Chrzciciela, gdzie zobaczymy: kościół Nawiedzenia i kościół św. Jana Chrzciciela. Kolacja i nocleg w Betlejem.
8 dzień: JEROZOLIMA - JAFA
Po śniadaniu chwila czasu wolnego. Następnie przejazd do Jaffy, obecnie dzielnicy Tel Awiwu, a w starożytności ważnego portu. Zwiedzanie - port z latarnią morską, kościół Św. Piotra, dom Szymona Garbarza. Po południu przejazd na lotnisko w Tel Awiwie, wylot do Polski.
9 dzień: POWRÓT
Powrót autokarem do miejsca wyjazdu.
CENA UWZGLĘDNIA AKTUALNĄ SYTUACJĘ ZWIĄZANĄ Z KURSEM DOLARA I INFLACJĄ: 4.450 zł/ os. Przy grupie 45 – 50 os. CENA: 4.600 zł/ os. Przy grupie 40 – 44 os. (+ 200 $ na program)
ŚWIADCZENIA:
Przelot samolotem, opłaty lotniskowe, bagaż podręczny, bagaż główny; Transfery autokarem na terenie Izraela; Dowóz na lotnisko w Krakowie; 7 noclegów w hotelach 3* (2 w Nazarecie lub Tyberiadzie, 5 w Betlejem); Wyżywienie: 7 śniadań i 7 obiadokolacji; Opieka pilota; opieka księdza; Ubezpieczenie: KL, NNW, CP, bagaż; Zestawy nagłośnieniowe audio - guide; Śpiewnik; Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.
Przelot Polskimi Liniami Lotniczymi LOT: 22.01.2023 Kraków 05:45- Tel Awiw 10:25. 29.01.2023 Tel Awiw 21:10 - Kraków 00:05 (30.01.2023)
CENA NIE ZAWIERA:
Lunchu rybnego nad jeziorem Galilejskim (tzw. „ryba św. Piotra”) – ok. 25 $; napojów do obiadokolacji, dopłata do pokoju 1- osobowego 1.800 zł.
UWAGI:
Podany program jest ramowy. Kolejność zwiedzania ustala przewodnik. Dokument uprawniający do podróży: paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wylotu z Izraela. Paszport bez pieczątek libańskich i syryjskich. Kwota 200$ jest przeznaczona na wydatki programowe (przewodnicy lokalni, bilety wstępu, rejs po Jeziorze Galilejskim, napiwki dla kierowcy i przewodników). Ta kwota jest zbierana przez pilota w 1. dniu pielgrzymki; W związku z epidemią COVID-19, mogą wystąpić utrudnienia w dostępie do niektórych obiektów wymienionych w programie.
Zasady Covid-owe:
Od 21 maja 2022 Izrael zniósł wszystkie restrykcje wjazdowe. Nie są wymagane szczepienia ani testy Covid. W ciągu 48 h przed datą wylotu należy wypełnić elektroniczny formularz wjazdowy na stronie:
https://corona.health.gov.il/en/flights/?utm_source=go.gov.il&utm_medium=referral Wszyscy turyści są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia i kwarantanny w przypadku zachorowania na COVID-19 (zapewnia biuro). W wielu miejscach publicznych nadal obowiązuje noszenie maseczek, a w muzeach możemy zostać poproszeni o okazanie paszportu covid-owego. Ponieważ nasz wyjazd jest w zimie, kiedy może nastąpić wzrost zachorowań na Covid i zaostrzenie restrykcji. Zapisy i wpłata zaliczki na bilet lotniczy 1 000 zł. w kancelarii parafialnej.
12 czerwca br. – w niedzielę - odbyły się wybory do Rady Parafialnej, w których wzięło udział 412 parafian.
Spośród 20 kandydatów w Radzie zasiądzie 12 przedstawicieli:
To tylko część składu Rady Parafialnej. Do niej dołączą członkowie z urzędu, czyli proboszcz, pełniący równocześnie funkcję przewodniczącego Rady, wikariusze pracujący w danej parafii, delegatka sióstr zakonnych pełniących posługę w danej parafii, przedstawiciele osób świeckich włączonych na stałe do posługi duszpasterskiej w parafii (np. reprezentant katechetów, organistów, kościelnych) oraz z mianowania proboszcza do Rady powołani zostaną przedstawiciele ruchów, wspólnot modlitewnych, nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej i stowarzyszeń katolickich działających w parafii.
Dziękujemy wszystkim Parafianom, którzy wzięli udział w wyborach, a nowym członkom gratulujemy i życzymy, by ich praca na rzecz naszej parafii przyniosła dobre owoce.
Grażyna Wilk
Daty Pierwszych Komunii Świętych w 2023 roku.
Ze względu na planowane prymicje terminy I Komunii w przyszłym roku przedstawiają się następująco:
Wczesna Komunia Święta
1 Maja godz. 11.00. Nieszpory godz. 15.30
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
1 maja godz. 13.00. Nieszpory godz. 16.30
Szkoła Podstawowa nr 21 im. Ks. bpa Wilhelma Pluty
3 maja godz. 13.30. Nieszpory godz. 17.30
Szkoła Podstawowa nr 20 im. Marii Konopnickiej
6 maja godz. 11.00. Nieszpory godz. 15.30
Szkoła Podstawowa nr 18 im. Ks. Konstantego Damrota
7 maja o godz. 13.30. Nieszpory godz. 17.30
Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej, siedziba: ul. Ks. Ludwika Tunkla 2, 41-707 Ruda Śląska - Kochłowice.